Hlíva ústřičná, léčivé účinky

hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je dřevokazná lupenitá houba s našedlým kloboukem rostoucí v trsech, která je díky své specifické delikátní chuti i léčivým účinkům čím více častěji vyhledávána nejen gurmány, ale i zastánci alternativní medicíny. Je uměle pěstována v množírnách, ale také se vyskytuje v přírodě, kde vyrůstá na odumřelých kmenech listnatých stromů, hlavně v zimním období, miluje totiž chladno. Hlívu lze též snadno pěstovat v domácích podmínkách ve sklepních prostorách na balících slámy. Na konzumaci jsou sbírány mladé plodnice, starší vyžadují mnohem delší tepelnou úpravu, než změknou.

Hlíva ústřičná nachází široké spektrum využití nejen v kuchyni k přípravě chutných a zdravých jídel, ale také při prevenci a léčbě celého spektra nemocí.

Obsah účinných látek

Tato houba obsahuje nenasycené mastné kyseliny, z nichž je nejcennější mononasycená kyselina olejová, bílkoviny, vitamíny skupiny B, hlavně velké množství kyseliny listové, esenciální aminokyseliny, statiny, steroly (hlavně vitamín D 2), zinek, mangan, měď, železo, fosfor, bór, nejdůležitější je však obsah polysacharidů – glukanů, které mají blahodárný účinek pro lidský organismus.

Léčivé účinky

Pravidelná konzumace hlívy ústřičné snižuje hladinu tuků v krvi, díky statinu lovastatinu se snižuje hladina zlého cholesterolu, což představuje prevenci proti infarktu i mozkové mrtvici. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, snižuje srážlivost krve a podporuje krvetvorbu. Hlíva ústřičná také pomáhá léčit celé spektrum respiračních nemocí – astma, opakované záněty, zahlenění. Kvůli schopnosti odstraňovat hlen a vlhkost z organismu je vysoce ceněna v čínské medicíně, která považuje hlen v organismu jako možnou příčinu vzniku nádorových onemocnění. Hlíva ústřičná má díky obsahu bioaktivních látek silné antivirové a antibakteriální působení, dokáže také efektivně ničit plísně. Důležitá je imunostimulační schopnost této houby, navyšuje pohotovost imunitního systému tím, že zvyšuje počet NK buněk (Natural killers – přirození zabijáci), cytokinů, interleukinů a makrofágů. Tento fakt je způsoben vysokým obsahem polysacharidů – glukanů, které mají silné antioxidační, imunomodulační a protizánětlivé vlastnosti. Hlíva ústřičná má také schopnost regenerovat vnitřní orgány, podporuje peristaltiku, je také vhodnou prevencí rakoviny tlustého střeva, prostaty a prsu. Díky schopnosti odstraňovat z organismu těžké kovy se řadí mezi detoxikanty.

Užívání

Hlívu ústřičnou je možno konzumovat přímo po tepelné úpravě (nesmí přejít prudkým varem, byly by tak zničeny cenné látky), ale také ve formě prášku nebo kapslí. Prášek z houby je doporučován dvakrát denně, stejně jako kapsle. Začněte s nižším dávkováním, po týdnu přidejte druhou lžičku nebo kapsli, užívejte vždy 20 minut před jídlem. Může být užívána dlouhodobě i po dobu několika měsíců. Pokud je konzumována v přírodní formě, je doporučená denní dávka 120 g.

Použití v kuchyni

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná má širokospektrální využití ve studené i teplé kuchyni, používá se k přípravě výborných pomazánek, polévek, gulášů, rizota, jako příloha k masu, omáček, sekané. A tady je jeden recept na přípravu zdravé a chutné pomazánky: budete potřebovat 400 g mladých plodnic hlívy, 2 vejce uvařená natvrdo, 150 ml zakysané smetany, sůl, 1 polévkovou lžíci nastrouhaného křenu, dijonskou hořčici. Klobouky hlívy operte, nakrájejte na menší kousky a poduste. Přidejte na kostičky nakrájená vejce, křen, hořčici, citronovou šťávu, zakysanou smetanu, dosolte dle chuti, podávejte s celozrnným pečivem. Příprava je velmi snadná a rychlá, tato pomazánka je nejen vitamínovou bílkovinovou a glukanovou bombou, ale je  také velmi chutná.

Hlíva ústřičná zaujímá díky velkému spektru léčivých účinků jedno z čelních míst mezi medicinálními houbami.