Inzulín a co o něm nevíte

InzulínVětšina z vás už o inzulínu slyšela, nejspíše z úst některého cukrovkáře, ale dokonce i lidé, kteří cukrovkou trpí, toho o inzulínu vědí málo. Proto si v tomto článku shrneme nejen jeho chemickou podobu, tvorbu a funkce, ale také i jeho méně známé účinky.

Tvorba a zánik

Inzulín je jeden z hormonů, které jsou tvořeny slinivkou břišní v buňkách, kterým se říká Langerhansovy ostrůvky. Z chemického hlediska se jedná o polypeptid, je tedy tvořen několika aminokyselinami, ale těch není tolik, aby mohly tvořit bílkovinu. Tvořen je jako jeden řetězec, složený z A, B a C peptidu. Jako funkční hormon obsahuje jen A a B peptid. C část je odštěpena a používá se pro stanovení hladinu inzulinu v laboratoři. Po uvolnění inzulinu ze slinivky břišní se dostává do krve, kde putuje do celé řady tkání (nejvíce do jater). Výjimku tvoří červené krvinky a centrální nervová soustava, které nemají receptory pro inzulin. Až 80 % inzulínu je degradováno v játrech a ledvinách.

Účinky

1. rychlé (sekundy)

  • zvyšuje transport glukózy, aminokyselin a draslíku do buněk, tím tedy podporuje tvorbu energie a svalové hmoty

2.  střední (minuty)

  • zvyšuje proteosyntézu (tvorba bílkovin) a tlumí proteolýzu (rozklad proteinů)
  • aktivuje tvorbu glykogenu, což je taková rezerva energie pro náš organismus
  • tlumí glukoneogenetické enzymy, které rozkládají svaly, tuky a další látky za účelem zisku energie
  • zvyšuje liposyntézu, tedy tvorbu tukové tkáně a naopak tlumí lipolýzu

3. dlouhé (hodiny)

  • zvyšuje mRNA pro celou řadu enzymů, což vede k syntéze dalších látek

 

Z uvedeného je jasné, že inzulín podporuje tvorbu svalové a tukové tkáně. Hlavní význam má však ve snižování hyperglykémie, tedy nezdraví přebytek cukrů v naší krvi. Mimo tyto účinky působí i proti vylučování moči.

Cukrovka

Diabetes mellitus je velmi časté onemocnění, které je způsobeno nedostatkem inzulinu. V České republice má toto onemocnění téměř každý desátý člověk. Příčinou je nedostatek inzulinu, který nemůže snižovat hladinu glukózy v krvi. Důvody tohoto nedostatku mohou být dva. V prvním případě úplně vymizí buňky, kterými je inzulin produkován, takový diabetes má označení prvního typu, je podmíněn dědičně a vzniká již v nízkém věku. Ve druhé případě může dojít k poruše uvolňování inzulínu či porucha buněčných receptorů, které inzulín přijímají. Tento inzulín nese označení druhého typu a vzniká především u straších lidí.

Cukrovka může doprovázet také jiná onemocnění či těhotenství. Hlavní léčba spočívá v omezení stravy, která obsahuje jednoduché cukry a dále také v umělém doplňování inzulínu.

Na závěr jen dodáme, že proti inzulínu působí naopak celá řada hormonů, včetně glukagonu, adrenalinu či růstového hormonu, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Pokud zjistíte, že trpíte cukrovkou, rozhodně nesmíte panikařit a naopak musíte zachovat chladnou hlavu. S cukrovkou se dá žít, ale přináší sebou řadu omezení. Právě inzulín má při tomto onemocnění vyhradí postavení a lidé by měli vědět, alespoň základní informace o tomto hormonu, které jsme shrnuli v tomto článku.