Jak zlepšit zrak, několik dobrých rad

Důvodem zhoršeného vidění mohou být dlouhé hodiny strávené u monitoru počítače, genetická dispozice, ale také špatná životospráva. Správná výživa očí je pro jejich správnou dobrou funkci naprosto klíčová, tento lidský orgán spotřebuje až jednu čtvrtinu z našeho denního příjmu potravy. Proto je velmi důležité, aby byly ve stravě obsaženy všechny důležité komponenty ve vyváženém poměru, vitamíny, minerály, stopové prvky, ale také kromě vitamínů další antioxidanty jako například flavonoidy.

VITAMÍNY

Podívejme se nyní na důležitou roli vitamínů blíže. Vitamín A neboli retinol a karotenoidy podporují ochranu očí proti volným radikálům a toxinům a chrání před tvorbou zánětu. Zdrojem vitamínu A jsou živočišné produkty, vaječný žloutek, rybí tuk, mléčné produkty, máslo. Karotenoidy jsou barviva rostlin, hub, mikroorganismů a živočichů. Jejich využitelnost v organismu je přibližně jedna třetina, na vitamín A jsou metabolizovány v játrech. Pro zdravé oči je důležitý betakaroten, lutein, zeaxantin a lykopen. Betakaroten se vyskytuje například v mrkvi, dýni, paprice, meruňkách, zelí, kopru, brokolici, výborným zdrojem jsou plody kustovnice čínské. Lutein a zeaxantin podporují ostré vidění absorpcí škodlivých ultrafialových paprsků na oční sítnici. Zdrojem zeaxantinu je zelená listová zelenina, dále kukuřice, dýně, mandarinka, nektarinka, lutein se vyskytuje v žlutočervené a zelené zelenině jako je třeba špenát nebo brokolice, ale i v květech rostlin, obsahuje ho úbor smetánky lékařské i květ žluté lichořeřišnice. Dobrým zdrojem luteinu je i vaječný žloutek. Lycopen jako další významný karotenoid podporující zdraví očí je obsažen ve vodním melounu, červeném grapefruitu, ale hlavně v tepelně upravených rajčatech. Všechny karotenoidy jsou lipofilní (rozpustné v tucích), proto musí být konzumovány společně s nějakým tukem pro správnou absorpci.

Pro dobrou funkci očí je nezbytný pravidelný přísun komplexu vitamínů B. Plní celou řadu funkcí, podporují správnou funkci očního nervu, fungování receptorů, vitamín B 2 podporuje produkci glutathionu, silného antioxidantu, zlepšují cirkulaci krve, regulují nitrooční tlak. Vyvážený komplex vitamínů B můžeme najít v celých semenech, ořeších,ovesných vločkách, otrubách, pšeničných klíčcích, pivovarských kvasnicích, čočce, fazoli, sojových bobech, zelené listové zelenině, banánech, borůvkách i v živočišných produktech, mase, mléce, vnitřnostech.

Pro zdravé oči je též potřebný denní příjem vitamínů C a E. Vitamín C je silný antioxidant, snižuje riziko šedého zákalu až o 60 %. Vyskytuje se v čerstvé zelenině a ovoci, vydatným zdrojem jsou je například kiwi, plody rakytníku řešetlákového, citrusy, kysané zelí. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je 100 – 250 mg. Vitamín E pomáhá chránit oči před volnými radikály, stabilizuje membrány a pomáhá regulovat nitrooční tlak. Dobrým zdrojem jsou pšeničné klíčky nebo slunečnicová semena, doporučená denní dávka je 12 mg.

STOPOVÉ PRVKY

Také musíme připomenout důležitost stopových prvků zinku a selenu. Zinek je nejvýznamnější prvek imunitního systému, doporučená denní dávka je 10 mg, vyskytuje se v dýňových semenech, cizrně, luštěninách, ovesných vločkách, ořeších, čokoládě, ale také třeba v listech jitrocele. Selen je nezbytný pro mnohočetné procesy v organismu, nejlépe se vstřebává společně s vitamínem E. Denní dávka je 1 mg na 1 kg váhy, nejlepším zdrojem jsou para ořechy, již jeden kus pokryje denní dávku selenu.

FLAVONOIDY

Ještě je třeba zmínit jednu skupinu látek důležitou pro zachování dobrého zraku a to jsou flavonoidy – silné antioxidanty patřící do mnohočetné skupiny polyfenolů. V přírodě se vyskytují v různých částech rostlin od stonku, listu, květu až po plody. Výborným zdrojem jsou borůvky, ostružiny, maliny cibule, zelí, brokolice, červené hrozny, zelený čaj, mladý ječmen, chlorella, spirulina.

OMEGA 3 – MASTNÉ KYSELINY

Vědecké výzkumy také dokazují důležitost konzumace omega 3 – mastných kyselin s jejich významnými metabolity EPA a DHA . Denní příjem alespoň 300 mg rybího tuku nebo 2 až 3 porce tučných ryb týdně očím velmi prospívá.

A ještě jeden důležitý fakt. Lidské tělo je dokonalý organismus, ve kterém všechno se vším souvisí a je propojeno v dokonalých souvislostech a návaznostech. Orgán přináležející k očím jsou játra, oči jsou jejich vývodem. Pokud to přeženete s pitím alkoholu na večírku a ráno se probudíte s červeným a nateklýma očima, je vám tato skutečnost okamžitě jasná. Jedinečným pomocníkem pro regeneraci a nastolení správné funkce jater je bylina ostropestřec mariánský.

Výhledy do budoucna naznačují, že problémy se zrakem bude mít čím dál početnější část populace, proto je nanejvýš žádoucí v rámci prevence věnovat zdraví očí náležitou pozornost., vyplatí se to.