Mononukleóza příznaky

Mononukleóza, nemoc také známá jako „nemoc z líbání“. Nejčastěji způsobena zákeřným Virem Epstein-Barrové, je velmi běžné asymptomatické onemocnění, to znamená, že má téměř vždy alespoň trochu jiný průběh. Nemoc je nejčastější mezi dětmi a mladistvými, projevuje se zejména silnou únavou.

Rozpoznejte příznaky mononukleózy:

Není vždy jednoduché mononukleózu rozpoznat, je na ní potřeba speciální krevní test a je velmi často zaměněna za streptokokovou angínu.

Mononukleóza příznaky

  • Celková únava
  • Bolest hlavy, bolest svalů a kloubů
  • Bolest v krku. Alarmující by mělo být, pokud bolest v krku přetrvá i po braní antibiotik.
  • Horečka
  • Nateklé lymfatické uzliny, mandle, slezina nebo játra
  • Kožní vyrážka
  • Bolest v pravém podžebří

Dále se pravděpodobnost zvyšuje, když příznaky přetrvávají přes dva týdny nebo déle. Pokud máte podezření na mononukleózu, navštivte svého praktického lékaře.
Jak si pomoci

Odpočívejte. Odpočinek je základem léčby, nemoc způsobuje extrémní únavu, tudíž je vyloučeno na nějakou dobu chodit do zaměstnání nebo do školy, také bude nutné zrušit případné pravidelné aktivity. Je tedy doopravdy nezbytné se vyhnout veškeré námaze
Pijte hodně vody. Snažte se denně vypít několik litrů vody (Nepijte alkohol nebo kávu a jiné nápoje sobsahem kofeinu). Pomůže vám to zmírnit horečku, dále zvlhčí krk a pomůže vám předejít dehydrataci
Pokud navíc zažíváte bolesti svalů, kloubů nebo máte horečku, vezměte si volně prodejné léky na bolest, jako jsou Paralen nebo Ibalgin.

Antibiotika na mononukleózu nezabírají, někdy se předepisují, aby nedošlo k bakteriální superinfekci a vy kvůli oslabené imunitě nechytli právě často spojenou angínu.

Nemocný by měl první měsíc zůstat doma a další 3 ještě držet dietu. Po úplném vyléčení by se měla začít fyzická aktivita lehce stupňovat. K plnému vyléčení většinou dochází po šesti měsících.