Popáleniny, jaké rozeznáváme stupně, jak je léčit a kdy navštívit doktora

Popáleniny jsou častým lidským zraněním, naučme se je tedy poznat a náležitě ošetřit.

Rozeznejme stupeň popáleniny

Rozlišujeme 3 stupně popálenin, z toho dva z nich dokážeme zvládnout sami.

Popálenina prvního stupně:

Vyznačují se červenou, mírně oteklou pletí. Bývají mírně bolestivé. Vznikají při kontaktu s horkou vodou nebo spálením od slunce.

Popálenina druhého stupně:

V tomto případě se k výše zmíněnému přidávají puchýře, bolest je mnohem intenzivnější. Popáleniny druhého stupně jsou často důsledkem kontaktu s vařící vodou, dlouhého pobytu na slunci nebo s jinými horkými věcmi. Pokud se vám objevují puchýře, nepropichujte je! Oblast si ovažte obvazem, obvaz je třeba měnit každý den. Pokud máte popáleninu druhého stupně větší než 12cm, nebo pokud se nezahojí během pár týdnů, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Popálenina třetího stupně:

Popáleniny třetího stupně jsou velmi závažné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Tyto popáleniny vznikají při delšímu vystavení extrémním teplotám a horkým předmětům, dostávají se přes všechny tři vrstvy kůže. Mají kožený vzhled, bílý až černý. Bolest se liší podle poškození nervů, popáleniny tohoto typu bývají „vlhké“. Jsou nejvážnější a vyžadují okamžitou zdravotní péči.

Jak léčit nejčastější mírné popáleniny (prvního stupně):

  • Dejte si ihned popálené místo pod studenou tekoucí vodu, nechte ji tam 10-15 dokud nepoleví Voda nesmí být ledová, hrozilo by poškození tkání okolo popáleniny.
  • Svlékněte si a sundejte vše v okolí popáleniny.
  • Přiložte si na popáleninu studený obklad. Mějte ho na popálenině 15 minut, poté si dopřejte 30 minut pauzu a opět na 15 minut opakujte.
  • Je to bolestivé, ale je nutné popáleninu antibakteriálně ošetřit. Nepropichujte si při mytí puchýře. Můžete použít mýdlo a vodu nebo antibakteriální sprej.
  • Nejlépe si ovažte popáleninu. Obvaz je nutno denně měnit. Pokud je popálenina menší, stačí ji zalepit náplastí, náplast měňte alespoň obden, dokud je to třeba.

Dávejte si pozor na známky infekce v ráně:

  • Ztuhnutí postiženého místa, mokvání
  • Teplota, horečka
  • Citlivost

V případě výše zmíněných příznaků neprodleně vyhledejte lékaře.