Přípravky proti stresu

Přestože každý má jiné spouštěče stresu, tak tlak v práci, peníze, zdraví a vztahy jsou nejčastějšími spouštěči. Stres může být akutní nebo chronický a může vést k únavě, migrénám, žaludečním nevolnostem, nervozitě a podráždění nebo vzteku. Dostatečný pohyb, adekvátní spánek a dobře vyvážená strava jsou nejlepšími nástroji, jak svoje tělo vybavit k boji se stresem, ale existuje i několik suplementů, které nám s tím mohou pomoci také. A pokud je zkombinujeme se zdravým životním stylem, stres nemá šanci. Tento článek se tedy bude věnovat 7 suplementům, které pomáhají bojovat se stresem

Rozchodnice růžová

Rozchodnice je bylina rostoucí v chladných oblastech hor v Rusku a Asii. Je už dlouho známa jako adaptogen, bylina stimulující tělo k lepší adaptaci na stres. Za její adaptogení účinky vděčí rozchodnice dvěma látkám rosavinu a salidrosidu. 8 -týdenní studie prováděna na 100 lidech s chronickým únavovým syndromem, špatným spánkem a poškozením krátkodobé paměti, ukázala, že užívání 400mg extraktu z rozchodnice zlepšilo zmiňované symptomy už po jednom týdnu a nadále docházelo ke snižování symptomů i nadále.

Melatonin

Dosáhnout potřebného množství a kvality spánku je důležité pro dostatečnou úlevu od stresu. Stres je silně spjat s poruchou spánku zvanou insomnie, pro kterou jsou charakteristické problémy s usínáním nebo naopak problémy s udržením se v bdělém stavu, případně oba zmiňované.

Melatonin je hormon přirozeně se vyskytující v našem těle, řídící náš cirkadiánní rytmus. Hladina tohoto hormonu se zvyšuje k večeru, protože tma způsobuje jeho vyplavování, a naopak se snižuje k ránu s rozbřeskem světla. Užívání melatoninu v podobě doplňku stravy napomáhá rychlejšímu usnutí a kvalitnějšímu spánku. Dávkování se pohybuje od 0,3 mg po 10 mg, začínat by se mělo ovšem na nejnižším dávkování a případně postupně navyšovat, dokud nedocílíte optimálního efektu.

Glycin

Glycin je aminokyselina, kterou vaše tělo používá k tvorbě proteinů. Glycin zvyšuje odolnost vašeho těla proti stresu, tím, že podporuje kvalitu spánku skrz jeho zklidňující účinky a schopnost snížit teplotu těla. Snížení tělesné teploty navozuje spánek a udržuje vás spící během noci. Ukazuje se, že pro optimální efekt je ideální dávka 3 g, která nemá žádné vedlejší účinky.

Ashwaganda

Ashwaganda je adaptogení bylina původně rostoucí v Indii, kde je využívána v Ájurvédě, jednom z nejstarších medicínských systémů na světě. Podobně jako rozchodnice, ashwaganda dokáže zlepšit schopnost vašeho těla čelit fyzickému a psychickému stresu. Ashwaganda také napomáhá bojovat s úzkostí, depresí a únavou a bylo prokázáno, že snižuje hladinu kortizolu.

L-theanin

L-theanin je aminokyselina nejčastěji se nacházející v čajových lístcích. Tato látka je oblíbena pro její relaxační účinky a schopnosti snižovat stres, zároveň však nepůsobí sedativně. V kombinaci s kofeinem působí synergicky, kdy člověku navodí uvolněný stav a zároveň bdělost a soustředění. L-theanin je velmi bezpečnou látkou a dobře snášenou většinou lidí, optimální dávka je 200 – 600 mg denně.

B-komplex

Vitaminy skupiny B hrají velkou roli v metabolismu živin a jejich přeměně na energii. Jsou také esenciálními živinami pro zdraví mozku a srdce. Potravinovými zdroji vitaminů B jsou obilniny, maso, luštěniny, vejce, mléčné výrobky a listová zelenina. Ukazuje se, že vysoké dávky vitaminů B jsou spojeny se snižováním příznaků stresu, lepší náladou, vyšší hladinou energie a snižováním hladiny homocysteinu. Vysoké hladiny homocysteinu jsou spojovány se zvýšeným rizikem mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, demence a rakovinou tlustého střeva.

Kava kava (Piper methysticum)

Kava je tropickou rostlinou původně rostoucí v západním Pacifiku. Její kořeny byly tradičně používány pro přípravu ceremoniálního nápoje zvaného kava nebo kava kava. Kava obsahuje aktivní látky zvané kavalaktony, které jsou zkoumány pro jejich stres redukující účinky. Kavalaktony zabraňují odbourávání neurotransmiteru GABA, jež je zodpovědný za snižování aktivity naší nervové soustavy, čímž má v důsledku zklidňující efekt na naše tělo a psychiku. Toto může být užitečné právě při úzkostných stavech, či boji s chronickým stresem. Méně kvalitní suplementy mohou mít vedlejší účinky, protože mohou být vyrobeny z listů namísto kořenů.

Shrnutí

Stres může mít mnoho spouštěčů a někdy může být těžké tento stres zvládat, zejména pokud se jedná o chronický stres. Proto můžete využít pomoci některých z těchto suplementů. Vyzkoušejte, které na vás působí nejlépe a ty užívejte, pokud cítíte, že je toho na vás moc nebo i preventivně.