Ucpaný nos, i po dobrání nosních kapek – co s tím?

Podzim, zima – někdo si melancholicky vybaví spadané barevné listí, mrazivá rána a neodkladnou, ale jasnou předzvěst adventního času. A někdo si zase vybaví virózy, chřipky, nachlazení, protivně zmrzlé ruce a věčně ucpaný nos.

nosní kapky

A právě o ucpaném nosu je dnešní článek. Kdo se ještě nesetkal s nějakou podzimní (pravda, je vlastně jedno, jestli podzimní, zimní nebo celoroční) virózou, při které mu otravně teklo z nosu jako z kohoutku, tomu přeje štěstěna. Ale ti ostatní mají většinou po kapsách, batozích, šuplících, nočních stolcích a kastlících aut Olynthy, Nasiviny, Stérimary nebo Otriviny. Jak se říká, neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní. Hezké přísloví, bohužel se někdy setkáme s tím, že nateklé sliznice přetrvávají druhým týdnem, z nosu nám chvílemi teče blíže nespecifikovatelná tekutina a náš zachránce nosní sprej už nemůžeme použít. A co teď?

Když se vykašleme na příbalový leták a doporučení lékaře a lékárníka a sprej používáme i po skončení doby, po kterou můžeme lék užívat, riskujeme docela nepříjemnou záležitost, a to závislost na nosních kapkách. Pokud o ni nestojíme, nebo jsme se stali jen trošku závislými (jako ostatně spousta lidí úplně nevědomky), a chceme zpátky svůj nos bez závislosti, měli bychom nastavit jinou léčbu po dobrání nosních kapek. Jestliže nosní sliznice splasknou ještě dřív, než uplyne doba užívání kapek, nic takového není potřeba. Ale někdy se jednoduše stane, že náš nos potřebuje ještě trochu pomoct.

Jak poznáme závislost na nosních kapkách?

Ucpaný nos

U každého se může mírnými příznaky lišit, ale vesměs mají lidé velmi podobné symptomy. Permanentně ucpaný nos, ačkoli rýma už neteče, a večer (ba často i přes den) musíte dýchat pusou, abyste se neudusili – jediné, co vám pomůže, je právě váš milovaný nosní sprej; a tak si stříknete do každé nosní dírky jeden dva vstřiky, cítíte, že je svět zase v pořádku. Další den se opakuje to samé, a ačkoli tušíte, že byste ho neměli používat tak dlouho, říkáte si, že to bude dnes naposled. A další den naposled. A tak dále.

Abychom si pomohli, základem jsou dvě věci, které máme každý z nás doma – voda a sůl.

Rhino horn
Rhino Horn

Pakliže máme doma zázrak jménem nosní konvička, máme skoro vyhráno. Pokud ji doma nemáme a nemůžeme investovat, stačí nám obyčejná sportovní lahev s nástavcem, který vypadá jako sosák. Oběma proprietami si můžeme nos proplachovat několikrát za den – jen ne na noc. Tímto způsobem si od rýmy můžeme pomoci i tehdy, nechceme-li používat nosní spreje. Často se lehčí rýma dá zvládnout právě pomocí této metody, aniž bychom si do nosu stříkali sprej nebo kapali kapky.

Konvičku (nebo lahev) naplníme slanou vodou a strčíme do jedné nosní dírky. Vrchní část zad, krk a hlavu mírně předkloníme a natočíme se tak, aby byla volná dírka níže než ta, ve které máme konvičku. Pokud nám z nosu lije proud, je to dobře – dutiny máme průchodné a nikde není nic v cestě. Někdy se může stát, že voda teče přerušovaně – potom pravděpodobně vysmrkáte hlen, který se uvolnil díky průplachu. A pokud voda jen kape nebo neteče vůbec, máme nos buď úplně ucpaný anebo sliznice hodně nateklé. Pokud nic neteče, nevzdávejte se. Udělejte slanější roztok a zkoušejte to dál. Nedoporučuji výplach vincentkou, pokud řešíte následek nateklých sliznic po používání nosních sprejů. Vincentka perfektně pomáhá na uvolnění ucpaného nosu rýmou, zduřelé sliznice ale trochu dráždí; výplach slanou vodou je určitě lepší volba.

Po výplachu vysmrkejte v předklonu to, co chce ven; mohou to být ještě zbytky hlenů anebo jen čirá tekutina. Může se vám pak zdát, že to vůbec nepomohlo a máte nos ucpaný stejně, ale jen chvíli počkejte a uvidíte, že se nos trochu uvolnil. Jako doplněk této procedury jsou spreje s mořskou vodou – pozor, opravdu jen mořská voda. Nastříkejte do nosu a nechte chvíli působit, přebytečnou tekutinu zbytečně nesmrkejte ven na sílu, ale nechte stéct a setřete. Opakujte výplachy konvičkou, stříkejte mořskou vodu a večer si hodně podepřete hlavu polštáři. První noc „odvykačky“ bývá nejhorší, ale vždycky se to dá zvládnout. Do pár dní bude po ucpaném nosu.