Jak začít s otužováním

Jak na správné a zdravé otužování

Mnoho lidí jistě zná pojem otužování, avšak málokdo zná jeho přesné zásady a kroky podle kterých může dosáhnout kvalitního zdraví. Nejde samozřejmě jen o to, skočit do vany nebo sprchového koutu a pustit na sebe ledovou vodu. S tímto přístupem si spíš uženete nachlazení, než posílíte svou imunitu. A proto si nyní nastíníme několik zásad, které je nutno při otužování dodržovat.

100% zdraví

Pro úplný začátek s otužováním je velmi důležité být 100% zdravý, protože jinak se sprchování ledovou vodou míjí účinkem. Zvažte tedy prosím, jste-li vyléčení z různých nemocí, které vás potkaly.

Samozřejmě také lidé s kardiovaskulárními chorobami by měli tento způsob sprchování prodiskutovat se svým lékařem. Nemá smysl se pouštět do takovéto aktivity se zdravotními problémy, proto opravdu myslete na své zdraví.

Začněte pozvolna

Pro správnou techniku otužování se doporučuje začít pozvolna a velmi pomalu. Zprvu je dobré se normálně osprchovat teplou vodou a úplně nakonec otočit na mírně studenou či vlažnou vodou. Mírně se zchladit, pokud opravdu nejste zvyklí na studenou vodu, můžete si nastavit různé časové limity pod studenou sprchou a postupně je zvyšovat.

Jakmile budete připraveni, můžete se posunout na chladnější vodu a opět využít různé časové limity. Když tento styl budete využívat zhruba měsíc, máte velmi slušně naběhnuto, že za chvíli zvládnete otočit kohoutek úplně na nejstudenější vodu.

Využijte vizualizaci

Možná to zní nadneseně, ale opravdová vizualizace něčeho teplého jako např. oheň, krb, svíčka, vám může velmi účinně pomoci, pod takovou studenou sprchou. Ať už věříte nebo ne, věc vyjadřující teplo, vás na chvíli může opravdu zahřát.

Některý den, když na vás bude ráno téct chladná voda a už vám bude opravdu zima, ale budete to chtít vydržet (samozřejmě s tím, že budete myslet na vaše zdraví), tak si zkuste představit věc, která ve vás evokuje teplo, a možná se budete divit, ale samotné pomyšlení na tuhle věc vás vnitřně aspoň na chvíli zahřeje.

Zatnout svaly a vydržet

Jistě mnoho z vás ví, že když zatnete svaly po celém těle, začne vám být pořádné horko. A proto, tuto věc lze využít právě při otužování. Jakmile bude někdy pod studenou vodou, pokuste se zatnout všechny svaly v těle a po určité době by se mělo dostavit mírné zahřátí celého těla.