Jitrocel kopinatý

Nenápadná hojně rostoucí rostlinka s velkými účinky pro naše zdraví. To je jitrocel kopinatý. Setkáme se s ním na loukách, na polních cestách i v příkopech podél silnice.

Na první pohled nás zaujme přízemní růžice dlouhých a úzkých listů. Z ní se pak zvedají stvoly, kterých má každá rostlina několik. Vršky stvolů zakončuje vejčitý klas s několika drobnými bílými kvítky.

Šťáva jitrocele obsahuje vitaminy A, C a K.

Jitrocel má mnohostranné léčivé účinky. Pozitivně působí například na dýchací cesty, pomůže nejen při kašli a zahlenění, ale dokonce i při tuberkulóze a astmatu. Jeho dalším využitím je antibiotické působení, které oceníme, pokud nás trápí angína, zánět krku či hrtanu. V neposlední řadě využijeme jeho pomoc při potížích s trávicí a vylučovací soustavou. Jitrocel si poradí s poškozenou žaludeční sliznicí, odkyselením žaludku i průjmem a posílí funkci vašich jater, ledvin a močového měchýře.

A nakonec je tu jeho blahodárný vliv na pokožku. Šťáva z jitrocele podporuje hojení ran po úrazu, či vyrážce, urychluje srážení krve, tlumí alergické reakce.