Panická ataka, jak ji zvládat, a jak se projevuje?

Co jsou vlastně panické ataky?

Panické ataky prožijeme průměrně za život minimálně jednou, dvakrát. Stávají se z ničeho nic a jsou děsivou zkušeností. Můžete mít pocity podobné při srdečním infarktu, agónii, či pocit ztráty kontroly nad námi samými. Hlavním projevem je velký strach, často bez zjevné příčiny a vše je doprovázeno silně reálnými fyzickými změnami.

Fyzické příznaky:

  • Bolest na hrudi
  • Točení hlavy s pocitem na omdlení
  • Pocit dušení se
  • Strach ze smrti, ze ztráty kontroly
  • Pocit odcizení
  • Ztuhlost či brnění rukou, nohou nebo obličeje
  • Pocení, zimnice, návaly horka
  • Třes nebo chvění

Okamžitá úleva při panické atace:

Kontrolujte své dýchání:

Většina panických atak vyvolává mělké zpomalené dýchání, dokud své dýchání neovládnete, budete mít snížený krevní tlak, budete se potit a nezískáte kontrolu, je tedy nutné jedním z následujících způsobů uklidnit své dýchání.

Jedním ze způsobů, jak zpomalit dýchání je hluboce se nadechnout a zadržet dech na jak dlouho je to jen možné. Poté začněte dýchat zhluboka, do bránice. Pomalu a zhluboka se nadechněte a ještě pomaleji vydechněte. Takhle chvíli pokračujte, než se vaše dýchání uklidní.

Pomalu se nadechněte nosem, koncentrujte se na to, jak se vaše břicho nafukuje, je absolutně nezbytné, abyste dýchali břichem a hrudník zůstal v klidu. Jednu ruku položte pod hrudník, měla by se při nádechu i výdechu pohybovat, zatímco druhá ruka na hrudníku by měla být téměř nehybná. Pomalu vydechněte a stáhněte břišní svaly, takto pokračujte, než dojde ke zlepšení.

Osvědčená metoda je metoda „5-2-5“. Nadechněte se do bránice na 5 vteřin. Dech na 2 vteřiny zadržte, poté 5 vteřin pomalu vydechujte. Zopakujte tento postup pětkrát.

Nepřestávejte s tím, co děláte:

Pokud to jen trochu jde, pokračujte v činnosti, kterou právě děláte a zabraňte tomu, aby vás panická ataka zcela pohltila.

Pokud trpíte opakovanými panickými ataky, užívejte léky na předpis:

Snad nejefektivnější způsob jak se atakám úplně vyhnout jsou léky proti úzkosti, obvykle Benzodiazepin. Pokud trpíte panickými ataky opakovaně, zajděte si za diplomovaným psychiatrem, s kterým se domluvíte na dané léčbě.

Zůstaňte na místě:

Pokud dostanete vždy panické ataky na určitém místě, například v kavárně. Neutíkejte, mozek by si kavárnu skutečně asocioval s nebezpečím a situace by se mohla opakovat vždy, kdy na dané místo vstoupíte. Místo toho se přesvědčte, že vám skutečně nic nehrozí a zkuste se uklidnit, viz výše.

Panické ataky nejsou nic zač byste se museli stydět.